Stařičká Tatra 805 z Brna se úspěšně probila zaplaveným pralesem
Historická tatra se probila zaplaveným pralesem, zmizely silnice i mosty
Dvěma automobilovým dobrodruhům Petru Kopečnému a Danu Přibáňovi, známému svými výpravami trabantem přes Asii a Afriku, se povedl husarský kousek – shodou okolností byli v závěru expedice napříč Jižní Amerikou nuceni s více než přes 50 let starou Tatrou 805 překonat jeden z nejnáročnějších dálkových přejezdů světa – 700 kilometrů dlouhou cestu pralesy Guayany během nejprudšího období dešťů. Cestu, která je touto dobou místními úřady deklarována jako neprůjezdná.
Malý náklaďák, se kterým Hanzelka a Zikmund uskutečnili svou druhou expedici, byl navržen v padesátých letech minulého století jako vojenské vozidlo. Bez zvláštních úprav si poradil se stovkami metrů hluboce zaplavených cest, potopenými i propadlými mosty, rozvodněnými řekami i bažinami, kde neobstály ani do místních podmínek připravené stroje. Tatra z roku 1957 projela deštným pralesem a během týdne se s průměrnou rychlostí pod 10 kilometry za hodinu dostala přes panenský prales z nejjižnějšího hraničního přechodu Guayany do jejího hlavního města Georgetownu, odkud pojede lodí domů.
Kombinace náročného terénu, velké vzdálenosti, rovnající se cestě z Prahy do Záhřebu, bez jakéhokoli jištění, udělaly z této výpravy nejtvrdší trasu, jakou tato zcestovalá tatra spolu s jejím majitelem Petrem Kopečným překonala. Od roku 1989 s ní projel část Afriky, Asii, Austrálii a letos konečně poslední kontinent – Jižní Ameriku.
Cestou vznikl bohatý fotografický i filmový materiál
Dan Přibáň
PR