Povinnost podrobit se dopravně psychologickému vyšetření řidičů nyní pro všechny vybodované
VYHLÁŠKA O POVINNÉM VYBAVENÍ DOPRAVNÍCH PSYCHOLOGŮ S PŮLROČNÍM ZPOŽDĚNÍM
Povinnost podrobit se dopravně psychologickému vyšetření řidičů se původně vztahovala pouze na některé řidiče nákladních aut a autobusů. Podle novely zákona o silničním provozu, která nabyla účinnosti dnem 1. srpna 2011, budou nově podstupovat toto vyšetření také všichni „vybodovaní“, tedy ti, kteří budou žádat o vrácení řidičského oprávnění, které pozbyli v důsledku dosažení 12 bodů v bodovém hodnocení. (Podrobněji a přesněji viz § 87a zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů.)
V současné době, až do 31. července 2012, toto vyšetření mohou provádět všichni psychologové, aniž by měli akreditaci od Ministerstva dopravy.
Od 1. srpna 2012 budou dopravně psychologická vyšetření smět provádět pouze dopravní psychologové s akreditací od Ministerstva dopravy. Podmínkou, aby bylo vyhověno žádosti o akreditaci, je mj. pořízení si nezbytného vybavení, tj. vybavení stanoveného vyhláškou Ministerstva dopravy.
Tato vyhláška měla správně být účinná již od 1. srpna 2011 (stejně jako ustanovení zákona, které provádí). Byla však vydána ve Sbírce zákonů teprve 26. ledna 2012, tj. s téměř půlročním zpožděním.
Jde o vyhlášku č. 27/2012 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 31/2001 Sb., o řidičských průkazech a o registru řidičů, ve znění pozdějších předpisů; účinnosti nabývá dnem 10. února 2012.
Půlroční zpoždění vyhlášky znamená, že se původní roční přechodná lhůta, ve které si psychologové mohli zajistit potřebné minimální vybavení a následně požádat ministerstvo o akreditaci, zkrátila o polovinu. Nyní lze pouze doufat, že žádosti o akreditaci bude ministerstvo vyřizovat pokud možno neprodleně, respektive při dodržení lhůt stanovených správním řádem, tj. zpravidla do 30 dnů.
Povinné vybavení dopravních psychologů podle nového § 18a
Pro řádné provádění dopravně psychologického vyšetření je nezbytné následující vybavení:
a) místnost pro provádění vyšetření psychologickou diagnostickou technikou,
b) místnost pro provádění vyšetření jinými technikami,
c) čekárnu, recepci nebo jiné odpovídající zázemí,
d) psychologickou diagnostickou techniku a standardizované testové systémy umožňující
1. zhodnocení osobnostních vlastností vyšetřované osoby,
2. přístrojové vyšetření úrovně a kvality pozornosti, koordinace, rychlosti a přesnosti senzomotorické reaktivity na jednoduché a komplexní vizuální a akustické podněty v podmínkách časové zátěže.
Jednotlivé místnosti od sebe musí být stavebně technicky odděleny.
Leden 2012
AUTOKLUB ČESKÉ REPUBLIKY
Opletalova 29, 110 00 Praha 1
tel. 602 363 032
e–mail: spicka@autoklub.cz, www.autoklub.cz