MINI se v roce 2011 vrátí do rallye a vstoupí do seriálu FIA WRC
Mnichov. MINI se vrací do Mistrovství světa automobilových soutěží. V roce 2011 vstoupí do seriálu FIA WRC (World Rally Championship) a sezóna 2012 bude jeho prvním plnohodnotným účinkováním v této nejvyšší disciplíně automobilových soutěží.
Značka MINI do světového šampionátu nasadí soutěžní vůz postavený na základě sériového modelu MINI Countryman v těsné spolupráci se společností Prodrive. Srdcem soutěžního MINI Countryman WRC je přeplňovaný čtyřválec 1,6 litru od BMW Motorsport. Automobil odpovídá regulím třídy Super2000, které umožňují startovat automobilům s přeplňovanými motory do objemu 1600 cm3 a s pohonem všech kol. První zkušební nasazení vozu MINI Countryman WRC se plánuje na podzim roku 2010. Automobil je vyvíjen tak, aby mohl být provozován i privátními soutěžními týmy.
Vstupem do světa automobilových soutěží hodlá MINI navázat na svoji bohatou tradici v této disciplíně motoristického sportu. V šedesátých letech například slavil MINI Cooper S mnoho triumfů v Rallye Monte Carlo. Za volanty těchto vozů v této náročné soutěži zvítězil v roce 1964 Paddy Hopkirk, o rok později Timo Mäkinen a v roce 1967 také Rauno Aaltonen.
Člen představenstva BMW AG odpovědný za prodej a marketing, Ian Robertson, vysvětluje vstup značky MINI do světa rally: „Jsem velmi potěšen, že MINI vstupuje do nejpopulárnější mezinárodní disciplíny motoristického sportu, protože dobré výsledky v tomto klání se pozitivně odráží na vnímání značky. Zákazníci značky MINI se navíc o automobilový sport aktivně zajímají. Jsem nadšený, že otevřeme další kapitolu účasti značky MINI na scéně světového rally. MINI Countryman je k tomuto kroku ideálním základem. Společnost Prodrive je velmi zkušeným partnerem, s nímž již několik měsíců spolupracujeme na přípravě soutěžního automobilu.“
Ředitel společnosti Prodrive, David Richards, ke společnému projektu uvádí: „V 60. letech porazil drobný MINI Cooper S silný Ford s osmiválcovým motorem, čímž si získal srdce mnoha příznivců rallyového sportu. Vítězství v soutěži dlouhé 4000 kilometrů, která tehdy byla nejnáročnějším automobilovým kláním na světě, bylo ohromným úspěchem. Myslím si, že naše nové soutěžní MINI se stane favoritem i dnešních fanoušků rally. Již nyní máme před sebou mnoho objednávek od týmů, které by chtěly nové soutěžní MINI nasazovat. První dodávky plánujeme na počátek roku 2011.“
Prodrive pracuje na vývoji soutěžního MINI Countryman WRC již od počátku roku 2009. Tato společnost byla založena Davidem Richardsem v roce 1984 a dodnes je nezávislým podnikem, aktivním v motorsportu i automobilovém sektoru . V současnosti má více než 500 zaměstnanců. Značné kompetence společnosti Prodrive jasně prokazují také získané úspěchy. V MS automobilových soutěží vybojovala šest celkových vítězství, v britském mistrovství cestovních vozů BTCC získala pět prvenství a současně také například trojici triumfů v daných třídách ve vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans.
Soutěžní MINI Countryman WRC plně těží z předností sériového modelu, který stojí na spojnici mezi klasickým vozem MINI a segmentem automobilů SAV (Sports Activity Vehicle). Jedná se nejen o první vůz MINI se čtveřicí dveří, ale také o nejprostornější MINI se zvýšenou pozicí sedadel a s variabilním interiérem. Pro soutěžní nasazení je ještě významnější kvalitní podvozek nabízející obratnost blížící se motokáře, ale také pohon všech kol MINI ALL4, který je pro dané použití nezbytností.
Jako základ je pro soutěžní model použita vrcholná verze MINI Cooper S Countryman. Jeho zážehový čtyřválec s objemem 1,6 litru je přeplňovaný dvoukomorovým turbodmychadlem Twin-Scroll a vybavený přímým vstřikováním paliva, stejně tak jako plně variabilním ventilovým rozvodem. Výsledkem použití moderních technologií je nejlepší možná vyváženost mezi výkonností a spotřebou paliva. Motor sériového provedení disponuje pozoruhodným výkonem 135 kW/184 k, který je připraven MINI Cooper S Countryman z klidu na 100 km/h zrychlit během 7,6 s. Stranou samozřejmě nezůstává ani důraz na minimální spotřebu paliva, a tak je součástí standardní výbavy sériového vozu například systém regenerace kinetické energie, funkce Auto Start-Stop, ukazatel optimálního řazení, ale také parametricky řízené příslušenství motoru.
Modely MINI Cooper S Countryman a MINI Cooper D Countryman mohou být na přání vybaveny stálým pohonem všech kol MINI ALL4. Akčním členem je elektromagneticky řízený mezinápravový diferenciál umístěný před zadní nápravou, který mění rozdělení točivého momentu motoru mezi přední a zadní nápravu. V běžných jízdních situacích může k zadním kolům putovat až 50 procent síly motoru, v extrémních podmínkách jsou zadní kola připravena přenést až 100 procent točivého momentu. Díky tomu se k tradiční obratnosti vozů MINI přidává ještě nebývalá porce trakce.
Kateřina Cmuntová, PR & Event, BMW Group CZ,